CBG
CBG nie jest środkiem psychoaktywnym. Podobnie jak inne kannabinoidy wykazuje działanie uspokajające i relaksujące, przeciwbólowe i przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe oraz w umiarkowanym stopniu przeciwgrzybiczne. Wspomaga leczenie alergii, łuszczycy i innych problemów skórnych. Jego silne działanie zwalczające patogeny sprawia, że wykazuje skuteczność w walce z takimi pasożytami jak bakteria MRSA, czyli wyjątkowo szkodliwa odmiana gronkowca złocistego. Pojawiają się również doniesienia o wpływie antydepresyjnym oraz przeciwdziałającym nadciśnieniu.
Aktualnie ogromne zainteresowanie budzi korzystny wpływ kannabigerolu w walce z nowotworami. Jak dotąd najlepsze zastosowanie zaobserwowano w walce z nowotworem prostaty, jamy ustnej, sutka, wątroby oraz rakiem nabłonkowym u człowieka.
Właściwości CBG
Kannabigerol działa poprzez interakcję z systemem endokannabinoidowym. Receptory CB1 i CB2 razem regulują neurohormony, które aktywnie wpływają na procesy fizjologiczne, w tym nastrój, metabolizm, reakcję na ból i apetyt. Kiedy kannabinoidy, takie jak CBG, wchodzą w interakcje z tymi receptorami, dochodzi m.in. do zmian fizjologicznych.
Donosi się o licznych właściwościach terapeutycznych kannabigerolu, czyli CBG. Ma działanie przeciwzapalne, m.in. w chorobie zapalnej jelit. Według badań wykonanych na myszach CBG wydaje się chronić neurony w chorobie Huntingtona, która zaliczana jest do chorób neurodegeneracyjnych, można więc mówić, o działaniu neuroprotekcyjnym.
Nie brakuje doniesień o działaniu przeciwnowotworowym CBG. Może być w stanie ograniczyć wzrost nieprawidłowych komórek.
CBG może zabijać oporne na metycylinę szczepy Staphylococcus aureus (MRSA), które powodują infekcje gronkowcem, mówi się więc o jego działaniu przeciwbakteryjnym, a także – przeciwgrzybicznym. Właściwości poprawiające nastrój CBG są związane z produkcją anandamidu, który uznawany jest za „cząsteczkę błogości”.
Sugeruje się, że CBG ma właściwości cytotoksyczne, zaobserwowane m.in. w nowotworze nabłonkowym. Kannabigerol pomaga również skutecznie rozwiązywać problemy z pęcherzem, zmniejszając skurcze i przynosząc tym samym ulgę. CBG wpływa też na zaburzenia odżywiania. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w 2016 r. jest kannabinoidem odpowiedzialnym za zwiększenie apetytu.
Pomaga też w leczeniu jaskry. Badania donoszą, że CBG poprawia drenaż płynów w oku, co pozytywnie wpływa na zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Co ważne – ma istotny wpływ przy zwalczaniu skutków ubocznych innych terapii.